Biserica noastră e mai mare ca a voastră!

pentrupreoti titlu

Vă ofer azi, la început de săptămână, o lectură specială din cartea: „La picioarele Mântuitorului” – Scurte meditații pentru preoți, Volumul I.
Cartea este „o prelucrare pentru clerul ortodox român, după scrierea lui Anton Huonder”, de profesorul Liceului Ortodox Român, „Andrei Șaguna” din Brașov, IOAN MOȘOIU. (Tiparul Tipografiei Arhidiecezane – Sibiu 1927).
Cu toate că Anton Huonder era un preot și scriitor catolic, profesorul Moșoiu traduce și prelucrează (probabil adaptează cultural și teologic) lucrarea autorului german în beneficiul preoților otodocși din România.

Am ales un fragment intitulat: „Botezul învățăceilor – Invidia clericalis, pe care vi-l oferim spre meditație și comantarii.

pentru preoti

4 gânduri despre “Biserica noastră e mai mare ca a voastră!

 1. Mos Ion Roata

  Cum am mai zis: cand un crestin vorbeste din inima ,toate duhurile de pizma,de invrajbire si dezbinare se cutremura !.Oare CAT DE MARE trebuie sa ajunga „MESTESUGARUL DE CUVINTE’cat si multiplele lui „subiecte analitice”,ca sa se simta „implinit”, sa traiasca si . . . sa moara cu Hristos ??!!.Cat despre cel inimos ,el simte si aduna neobosit in inima lui, Unitatea Crestina , o propaga si se stradueste din rasputeri sa o aduca la o statura de nezdruncinat !;O Unitate posibila, palpabila ,lipsita de casuta postala!.Ea este materializarea Noii Porunci numita DRAGOSTE !.Iar in aftza ei Legea a capitulat ! .Cat despre madularul vicleniei absolute,ce reuseste cu meestrie sa articuleze ghirlande de cuvinte despartite de inima,se pot vedea relativ usor ca sunt muiate in pelin, in otrava si venin ,si nu fac altceva, decat sa imparta ,sa divizeze si apoi sa domine !. Loaial ,slugarnic si devotat Stapanului Acestei Lumi !

 2. Loial, slugarnic
  si devotat
  Nu-i cel mai darnic
  cel mai bogat …

  Stapanul lumii,
  rau, mincinos
  In praful humii
  fugi de Cristos !…

  Imparatia
  si Voia sa
  Dau bucuria
  Si dragostea

  Iar Bunatatea
  Harului Sau
  Ne da dreptatea
  Lui Dumnezeu .

   1. E-adevarat ca nu-i frumos
    Sa spun la oameni: fugi de El !
    Eu doar constat;- privind in jos
    Ma-ndepartez d-Emanuel !…-

    Sau poate, Regele-Adevar
    Pune pe fuga pe Satan
    Iar cei mintiti de pe sub mar
    Se leaga-n prafuri pentr-un ban,

    Sau poate-i sarpele cel vechi
    Ademenind pe cel bogat
    Vanand si alegand, urechi
    Si minti gata de inselat…

    Oricum va multumesc voios
    Cand m-ati trezit pe contra sens
    Zicand: „Alearga la Cristos !…”
    Am tresarit langa-un alt vers.

Lasă un răspuns

Te rog autentifică-te folosind una dintre aceste metode pentru a publica un comentariu:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s